شنبه , 5 خرداد 1403
Hand holding fiber optic cord with Ethernet cables and network switching hub. LAN system communication in computer control room. Fiber optic cabling.

سوئیچ های شبکه چه سیستمی می باشند و چگونه کار می کنند؟

switch چیست؟ سوییچ شبکه برای اتصال Node ها در شبکه به هم، از دستگاه هایی چون هاب و سوییچ و روتر و … استفاده می شود. این اتصال در واقع امکان جا به جایی اطلاعات بین دستگاه ها را در شبکه فراهم می کند.

سوییچ یکی از تجهیزات اکتیو شبکه بوده که در عین شباهت به هاب (hub)، بسیار هوشمندتر از آن می باشد. بر اساس مدل OSI سوییچ ها معمولا در لایه 2 یا همان لایه Data Link کار می کنند و وظیفه این سخت افزارها، انتقال بسته های دیتا از یک دستگاه به جای دیگر از طریق شبکه و بر اساس آدرس سخت افزاری (Mac addresses) می باشد.

گفتیم که سوییچ معمولا در لایه دو مدل OSI و با پروتکل اترنت کار می کند ولی سوییچ هایی می باشند که مسیریابی و وظایف لایه سه را هم انجام می دهند. همینطور سوییچ هایی می باشند که به صورت ماژول نرم افزاری در تکنولوژی های مجازی سازی کاربرد دارند مثلا Vmware NSX ولی سوییچ سخت افزاری با چندین پورت اترنت از ملزومات همه شبکه ها می باشد.

کار سوییچ چیست؟

حال ببینیم سوییچ شبکه چگونه کار می کند. اطلاعات در شبکه به صورت بسته داده و فریم جا به جا می شود و هر فریم شامل اطلاعاتی مثل آدرس مبدا و آدرس مقصد می باشد. سوییچ با توجه به مک آدرس (MAC Address) موجود در بخش مقصد در فریم، پورت مقصد را تشخیص می دهد و بسته داده را به همان پورت می فرستد.

همان طور که می دانیم مک آدرس هر دستگاهی منحصر به فرد و مختص به همان دستگاه می باشد. پس سوییچ با داشتن مک آدرس مقصد، داده را به صاحب آن می رساند. از طرفی هم این مک آدرس ها را در جدولی به نام جدول مک آدرس ذخیره می کند.

این مطلب را از دست ندهید  دلایل داغ شدن لپ تاپ – چرا لپ تاپ داغ می شود – جلوگیری از داغ شدن لپ تاپ

جدول مک آدرس در سوییچ

حال ببینیم سوییچ های شبکه، جدول مک آدرس را چگونه ایجاد و ذخیره می کنند. وقتی دستگاه ارسال کننده اطلاعات، فریمی به سوییچ می فرستد، مک آدرس مبدا از آن خوانده شده و در صورت نبودن در جدول، به جدول اضافه می شود. از طرفی مک آدرس مقصد هم در این فریم وجود دارد. سوییچ، آن را در جدول مک آدرس جستجو می کند و در صورتی که تطابقی با آن در جدول پیدا کند، داده را به آن پورت می فرستد. ولی در صورتی که تطابقی یافت نشد بسته را به همه پورت ها به جز پورت فرستنده می فرستد ولی فقط گیرنده، آن را دریافت می کند و بقیه آن را Fail می کنند.

به مرور زمان جدول مک آدرس به روز و کامل می شود و هرگاه دستگاه جدیدی به سوییچ وصل شود، مک آدرس آن هم به جدول اضافه خواهد شد.

۱- اخبار تکنولوژی

خبرهای متنوعی از مایکروسافت، اپل، HPE از جمله باگ های امنیتی بسیار خطرناک این ماه، راهکار HPE برای بازیابی داده های مهم و تاریخ انتشار و جزئیات محصولات اپل بخشی از خبرهای تکنولوژی این پادکست می باشد.

۲- پرونده ویژه:

  • سوئیچ چیست و چگونه کار می کند؟
  • تفاوت هاب و سوییچ و روتر
  • سوییچ های مختلف از نظر نرم افزاری
  • سوییچ های مختلف از نظر سخت افزاری

تفاوت هاب و سوییچ

در نگاه اول شاید همه این دستگاه های متصل کننده Node یا گره به هم، شبیه هم باشند ولی بسته به محل قرارگیری و استفاده ما از آنها، متفاوت می باشند حتی تکنولوژی آن ها هم با هم فرق دارد. تفاوت مهم هاب با سوییچ و روتر این بوده که هاب برخلاف سوییچ و روتر، نمی داند که چه دستگاهی درخواست اطلاعات را داده است مثلا هر پورت هاب که اطلاعاتی دریافت می کند، آن را به همه پورت هایش می فرستد و گیرنده و مقصد، آن را استفاده می کند ولی در سوییچ، اطلاعات ارسالی از پورت مبدا تنها به پورت مقصد فرستاده می شود در نهایت ترافیک شبکه نسبت به هاب کمتر خواهد بود. این نکته در شبکه های خانگی و کوچک تاثیر چندانی ندارد ولی در ابعاد بزرگتر، کارایی شبکه به شدت کاهش می یابد. همینطور بروز Collision در هاب بسیار شایع بوده ولی سوییچ در مدیریت پورت های خود بسیار بهتر از هاب عمل می کند و از بروز Collision جلوگیری می کند.

این مطلب را از دست ندهید  بنچمارک چیست؟ + معرفی بنچمارک‌ های معتبر

پس کاربرد هاب چیست؟ هاب برای جایگزینی موقت یک سوییچ خراب و یا توسعه شبکه استفاده می شود و توجه داشته باشید که هاب تنها در شبکه هایی که کارایی اولویت چندانی ندارد مناسب می باشد.

سوییچ شبکه Full Duplex یا دوطرفه می باشند یعنی قادرند همزمان، اطلاعات را ارسال و دریافت کنند. سوییچ ها در زمینه مدیریت پهنای باند هم بهتر از هاب می باشند.

سوئیچ ها Full Duplex یا دوطرفه می باشند یعنی قادرند همزمان، اطلاعات را ارسال و دریافت کنند.

مشاوره و طراحی شبکه در نت یک

نت یک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می کند و خدمات خود را در زمینه مشاوره، طراحی، پیاده سازی، نظارت و پشتیبانی شبکه های کامپیوتری ارایه می دهد.

تفاوت سوییچ و روتر

سوییچ ها می توانند شبکه ایجاد کنند ولی برای اتصال و برقراری ارتباط بین شبکه ها با هم باید از روتر یا مسیریاب استفاده شود. پس سوییچ، نقطه مشترک همه دستگاه ها و تجهیزات یک شبکه بوده و روتر محل اتصال شبکه ها به هم. بیایید مثالی بزنیم. شما برای اتصال لپ تاپ و کامپیوتر و پرینتر به یک شبکه خانگی نیاز به هاب یا سوییچ شبکه دارید ولی برای اتصال همین شبکه به اینترنت باید از روتر کمک بگیرید.

پیشنهاد ما به شما

بنچمارک چیست

بنچمارک چیست؟ + معرفی بنچمارک‌ های معتبر

قدیما که یکی از ما یه گوشی تازه می‌خرید، بقیه که می‌خواستن ببینن چقدر گوشی …

دیدگاهتان را بنویسید