سه شنبه , 29 خرداد 1403
سی پی یو

CPU چیست ؟ آشنایی با انواع پردازنده های لپ تاپ و نحوه ی عملکرد آنها

واحد پردازش مرکزی کامپیوتر که به اختصار پردازنده یا CPU نامیده می شود یک قطعه ی اصلی در کامپیوتر است که همه ی محاسبات و دستوراتی را که از جانب قطعات و لوازم جانبی به کامپیوتر ارسال می شوند را مدیریت می کند.سرعت عملکرد نرم افزارها هم به شدت به میزان قدرتمندی CPU بستگی دارد. بنابراین برای این که انتظار شما از کامپیوتر و عملکرد برنامه ها برآورده شود کامپیوتر شما باید دارای نوع صحیحی از CPU باشد. دو شرکت تولید کننده ی CPU اینتل و AMD هستند که هریک CPU های خاص خود را تولید می کنند.


فهرست مطالب


پردازنده ( CPU) چیست؟

CPUدر واقع مغز کامپیوتر است که تمام پردازش ها در این قطعه انجام می گیرد. اجرای برنامه ها و انجام محاسبات، همه و همه بر عهده CPU است. سی پی یو، دستوراتی که اجرا می کند را از رم می گیرد. این اطلاعات از رم به سی پی می رسد تا کد گشایی شود و سپس پردازش و اجرا گردد.CPU، قطعه ای است که در تمام کامپیوتر ها وجود دارد.

پردازنده

از جمله رایانه ها و لپتاپ ها و گوشی های هوشمند و تلویزیون و تبلت ها. معمولا تراشهCPU به شکل مربع است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله نصب ویندوز 11 را بخوانید. این تراشه روی بورد اصلی دستگاه ها قرار می گیرد تا با سایر قطعات سیستم در تعامل باشد. ابعاد CPU بستگی به نوع آن دارد و ممکن است سی پی یو ها در ابعاد و اندازه های مختلفی باشند.

این مطلب را از دست ندهید  راهنمای خرید بهترین دسته بازی کامپیوتر و کنسول[2023]

نقش CPU در کامیپوتر و لپ تاپ چیست؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، CPU یا پردازنده مرکزی را بسیاری از کارشناسان به عنوان مغز کامپیوتر تلقی می‎‌کنند. این تشابه بیشتر به خاطر این است که کنترل و محاسبات همچنین ارتباط بین سایر قطعات توسط CPU کنترل می‌شود و تقریبا همان کاری که مغز انسان انجام می‌دهد در لپ تاپ بر عهده پردازنده است. شاید بتوان گفت پردازنده یک قطعه سخت افزاری است که مهمترین نقش و عملکرد در لپ تاپ یا کامپیوتر برعهده دارد و حتی اگر در لپ تاپ قطعات سخت افزار فوق العاده ای به کار برده شده باشد اما پردازنده آن به قدر کافی قدرتمند نباشد، در عملکرد لپ تاپ اختلال ایجاد می شود و نمی توان انتظار کارایی بالایی از آن داشت.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سرفیس چیست را بخوانید.

نحوه ی عملکرد پردازنده ( CPU) چگونه است؟

نحوه کار کردن سی پی یو ها از ابتدای زمانی که مورد استفاده قرار گرفتند تا کنون تغییرات زیادی داشته است اما پایه عملکرد آن ها، تا کنون به سه مرحله واکشی، رمزگشایی و اجرا تقسیم پذیر بوده است.

مرحله اول ) واکشی ( Fetch )

واکشی به معنی دریافت دستوراتی است که CPU در نهایت باید اجرا کند. این دستور العمل ها در قالب صفر و یک از رم به CPU می رسند و هر دستور یک بخش بسیار کوچک از یک عملیات است. نشانی دستور فعالی از طریق یک شمارشگر برنامه نگه داشته می شود و سپس این شمارش گر و دستور العمل ها در بخش ثبت دستور یا IR قرار می گیرند. پس از آن، طول شمارش گر افزایش پیدا می کند تا به نشانی دستورالعمل بعدی ارجاع دهد.

این مطلب را از دست ندهید  نمایشگر با پنل OLED برای لپ تاپ بهتر است یا پنل IPS؟ + بررسی و مقایسه آن ها

مرحله دوم ) رمزگشایی ( Decode )

زمانی که یک دستور توسط CPU واکشی و دریافت می شود و سپس در IR ذخیره می گردد، CPU دستور را به مداری به اسم رمزگشا انتقال می دهد. این مدار دستور را به سیگنال هایی تبدیل می کند که برای فعالیت به سایر بخش های سی پی یو فرستاده می شوند.

مرحله سوم ) اجرا ( Execute )

در نهایت، دستوراتی که توسط رمزگشا، کدگشایی شده اند می بایست اجرا شوند. نتایج این کد گشایی ها در قسمتی از سی پی یو ثبت می گردند تا در دستور العمل های بعدی نیز بتوان به آن ها بازگشت. مثل عملکرد حافظه ماشین حساب.

مشخصات پردازنده ها در هر لپ تاپ به چه مواردی بستگی دارد؟

CPU، دارای مشخصه هایی است که توانایی سی پی یو را تعریف می کنند. در ادامه، این مشخصه ها، یعنی حافظه Cache، سرعلت عملکرد CPUو هسته های CPU را به شما معرفی می کنیم.

1- حافظه Cache

حافظه کش یکی از مشخصه های بسیار مهم CPU است. معمولا دارای چندین مگابایت فضای ذخیره سازی اطلاعات است. با بالاتر رفتن حافظه کش، قیمت CPU نیز افزایش می یابد. بهترین پردازنده لپتاپ، پردازنده هایی هستند که یکی از مشخصات آن ها حافظه کش بالا باشد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله پورت HDMI چیست  را بخوانید.

عملکرد پردازنده

زمانی که حافظه کش زیاد باشد، سرعت عملکرد CPU نیز افزایش خواهد یافت. کش، داده های کامپیوتر را ذخیره می کند. در واقع CPU، برای این که داده ای را به دست بیاورد ابتدا کش را چک می کند و در صورت نبودن اطلاعات، حافظه های دیگر بررسی می شوند.

این مطلب را از دست ندهید  راهنمای جامع و کامل خرید دستگاه کش لس یا خودپرداز غیر نقدی با سرمایه کم

2- مقدار هسته های CPU

هسته های CPU، به طور مجزا و جاگانه عملیات پردازش را انجام می دهند. در حال حاضر، CPU ها بیش از یک هسته دارند. سی پی یو ها می توانند دو، ۴، ۸ و یا ۱۶ هسته داشته باشند. تعداد بیش تر هسته ها موجب می شود عملیات پردازش بتواند با سرعت بالاتری انجام شود. البته، افزایش آن ها لزوما به معنی افزایش سرعت پردازش هسته نیست چرا که خیلی از چیپ ها با وجود تعداد هسته بالا ولی از پردازش موازی استفاده نمی کنند.

3- سرعت عملکرد CPU

سرعت عملکرد CPU نیز از دیگه مشخصه های مهمی است که هنگام خرید CPU باید به آن توجه داشته باشید. سرعت CPU، همان تعداد فعالیت هایی است که یک هسته می تواند در طول یک ثانیه انجام دهد. واحد این فعالیت ها هرتس است. در واقع هر چه فرکانس پردازنده لپتاپ بیش تر باشد سرعت انجام کار بالا رفته و قیمت CPU نیز افزایش می یابد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله نحوه درآمدزایی دلاری با لپتاپ را بخوانید.

بررسی انواع پردازنده ها (CPU) :

اگر بخواهیم تاریخچه CPU و انواع آن را تاکنون بررسی کنیم به CPU های شرکت اینتل می رسیم. شرکت اینتل، جزو قوی ترین شرکت های تولید کننده چیپ های کامپیوتری مخصوصا CPU و جی پی یو است. اینتل از گذشته تا کنون انواع CPU را تولید کرده است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • Core 2 solo
 • Core 2 Due
 • Core 2 quad
 • انواع CPU Core I 3
 • انواع CPU Core I 5
 • انواع CPU core I 7
 • انواع CPU Core I 9
انواع سی پی یو اینتل

بعد از این شرکت، شرکت AMD در تولید CPU جایگاه قدرتمندی دارد. پس از AMD نیز شرکت های IBM و Nvidia تولید کننده CPU هستد.

این مطلب را از دست ندهید  چگونه لپ تاپ خود را ارتقا دهیم؟ - راهنما ارتقا لپ تاپ استوک

انواع قطعات پردازنده کدامند؟

 • واحد محاسبه و منطق: در یان بخش تمام عملیات محاسبات و منطق کامپیوتر انجام می شود.
 • واحد کنترل: وظیفه هدایت و هماهنگی فعالیت های سیستم کامپیوتر را به عهده دارد و به سایر بخش ها دستورات را انتقال می دهد.
 • حافظه ثبات ( Register ): در این قسمت داده ها به صورت موقت ذخیره می شوند و برای اجرای یک دستور العمل واحد کنترل CPU آن را از حافظه اصلی خارج کرده و در یک ثبات قرار می دهد.
 • حافظه پنهان یا کش
پردازنده لپ تاپ

پردازنده (CPU) کامپیوتردر کدام قسمت لپ تاپ قرار دارد؟

CPU در کامپیوتر ها روی بورد اصلی قرار می گیرد تا با سایر اجزای داخلی کامپیوتر در ارتباط باشد. اعداد روی CPU، نشان دهنده مدلCPU هستند و تفاوت آن با سایر انواع CPU را نمایش می دهند. هر یک از این اعداد پسوندی هستند که اطلاعاتی را درباره CPU به ما می دهند.

CPU گوشی چیست؟

همان طور که گفته شد، تمام وسایل الکترونیکی هوشمند به CPU نیاز دارند. نسل جدید CPU برای لپتاپ و گوشی تولید می شود.پیشوندی که برای پردازنده گوشی در نظر گرفته شده است U به معنی فوق کم مصرف، HQ به معنی عملکرد الای گرافیکی و HK  به معنی قابلیت اورکلاک است.

سخن پایانی

شما در این مقاله با CPU یکی از مهم ترین قطعات لپ تاپ آشنا شدید.همچنین از مشخصات و نحوه ی عملکر آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا دراسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

تفاوت بین پردازنده های core i و Pentium در چیست؟
این مطلب را از دست ندهید  تفاوت کامپیوتر ولپ تاپ چیست ؟ روش های انتخاب لپ تاپ یا کامپیوتر خانگی + مقایسه مزایا ومعایب آنها

پردازنده های Pentium قدیمی تر هستند و پردازنده های core i چه از لحاظ تکنولوژی و چه از نظر قدرت پردازنده بسیار قوی تر هستند. پردازنده های core i دارای تکنولوژی هایپرتریدینگ، گرافیک مجزای داخلی و همچنین حرارت و مصرف کمتری می باشند.

اعداد نمایش داده شده کنار cpu ها نشانه چیست؟

این اعداد هر کدام نشان دهنده یک چیز می باشد. مثلا cpu core i7 8250 K به ترتیب: عدد ۷ نشان دهنده سری پردازنده، عدد ۸ نشان دهنده نسل پردازنده ( یعنی نسل ۸ ) و ۳ رقم بعدی ( ۲۵۰) نشان دهنده SKU، و حرف k نشان دهنده این است که cpu مختص چه نوع دستگاهی است. کامپیوتر یا موبایل.

پیشنهاد ما به شما

تنظیم مودم ADSL

راهنمای جامع تنظیم مودم ADSL + معرفی انواع مودم

اینترنت جزو حیاتی‌ترین بخش زندگی ماست. فرقی نمی‌کنه که شما شاغل هستید یا نه. قطعا …

دیدگاهتان را بنویسید