سه شنبه , 29 خرداد 1403
لپ تاپ گیمینگ

بررسی ترفندهایی برای افزایش طول عمر لپ تاپ های گیمینگ

خوشبختانه امروزه بسیاری از سازندگان لپ تاپ سعی دارند تا بهینه‌ترین استفاده را از باتری‌ لپ تاپ داشته و طول عمر آن‌ را تا حد ممکن طولانی کنند.این حقیقت وجود دارد که در عمل، باتری‌های لپ تاپ آن گونه که سازندگان آن‌ها ادعا می‌کنند، عمل نمی کنند و طول عمر آنها کمتر از مقدار اعلام شده در تبلیغات آن هاست. به صورت کلی، دوام یک باتری لپ تاپ به عوامل گسترده‌ای وابسته است. تنظیمات باتری، تعداد نرم‌افزارهای در حال اجرا و حتی دمای محیط، از فاکتورهایی هستند که به صورت مستقیم بر بهبود عملکرد باتری و یا خراب شدن باتری لپ تاپ تاثیر می‌گذارند. البته با انجام برخی تغییرات، شما به راحتی می‌توانید شرایط ایده‌آل را برای باتری لپ تاپ خود فراهم کرده و بهترین عملکرد آن را شاهد باشید. در این مقاله روش‌هایی را برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ های گیمینگ معرفی خواهیم کرد.


فهرست مطالب


کدام اجزای لپ تاپ گیمینگ در اثر حرارت آسیب پذیر است؟

احتمالاً متوجه شده اید که در وسط یک بازی لپ تاپ شما می تواند گرم شود و صدا از فن داخل آن ناگهان آشکارتر می شود این لپ تاپ است که سعی می کند خودش را خنک کند زیرا فرآیندهای فشرده شروع به تولید گرمای زیاد می کنند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فرق لپ تاپ گیمینگ با معمولی را بخوانید. آسیب ناشی از گرما می تواند ناشی از جریان ناکافی هوا، نگهداری نامناسب یا استفاده بیش از حد در دمای بالا باشد. (با افزایش سن لپ تاپ خطر این امر افزایش می یابد.) در زیر چند مرحله ساده آورده شده که به شما کمک می کند از آسیب دیدن لپ تاپ در اثر گرما جلوگیری کنید.

1- هرگز از لپ تاپ در دامان، بالش، ملافه های تخت یا هر سطح دیگری که جامد و صاف نباشد استفاده نکنید.

با انجام این کار می توان دریچه های فن ها و جریان هوای غیرفعال را مسدود کرد که می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد شود. همچنین توانایی لپ تاپ برای دفع گرما به طور طبیعی هنگامی که روی سطح صاف قرار نگیرد بسیار کاهش می یابد. پس هنگامی که می خواهید با لپ تاپ خود مشغول بازی شوید توجه داشته باشید که لپ تاپ خود را در چه جایی قرار می دهید چرا که اگر به این موضوع توجه نداشته باشید باعث ایجاد مشکل برای لپ تاپ خود خواهید شد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله لپ تاپ ایسوس گیمینگ را بخوانید.

این مطلب را از دست ندهید  بررسی و معرفی بهترین لپ تاپ ها برای کاربری روزمره در سال 2023

2- برای افزایش عمر لپ تاپ گیمینگ از اجرای لپ تاپ در محیط های با درجه حرارت بالا خودداری کنید.

برای برخی این ممکن است به معنای استفاده از لپ تاپ در قسمت خنک تری از خانه یا محل کار شما باشد. اگر در یک منطقه گرمسیری یا در آب و هوای بسیار گرم و خشک قرار دارید پس باید برای لپ تاپ خود سرمایه گذاری کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله لپ تاپ یا کامپیوتر برای بازی را بخوانید. با این کار نه تنها در هر سطحی که باشد باعث افزایش جریان هوای طبیعی می شود بلکه جریان مستقیم اضافی هوا به منافذ زیر لپ تاپ نیز فراهم می کند.

لپ تاپ گیمینگ

هنگام انتخاب پد خنک کننده قسمت پایین لپ تاپ خود را از نظر وجود دریچه بررسی کنید و یک پد را انتخاب کنید که منافذ آن به سمت این دریچه ها قرار گرفته باشد یا یکی را انتخاب کنید که جریان هوا به صورت دستی قابل تنظیم باشد.

3- مسدود شدن گرد و غبار در مجرای لپ تاپ را بررسی کنید.

با یک معاینه سریع تصویری مشخص می شود که گرد و غبار دریچه های اطراف لپ تاپ را مسدود کرده است یا نه، بهتر است در صورت نیاز به تمیز کردن دریچه ها یک قوطی هوای فشرده را در دست داشته باشید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید لپ تاپ گیمینگ را بخوانید. هوای فشرده را می توان از اکثر فروشگاه های رایانه ای یا فروشگاه سخت افزار محلی خود خریداری کرد.

4- اگر در هنگام بازی متوجه گرمای بیش از حد و به ویژه اگر فقط در بعضی از بازی ها متوجه آن شدید تنظیمات گرافیک را کم کنید.

اجرای بازی ها با تنظیمات گرافیکی بالا با سخت افزار میان رده می تواند باعث ایجاد گرمای بیش از حد در اجزای Laptop شود.

راههای جلوگیری از وارد شدن ضربه و فشار به لپ تاپ گیمینگ چیست؟

ضربه یا فشار در زمانی که لپ تاپ خود را جا به جا می کنید بیشتر در معرض خطر ضربه قرار دارد. علاوه بر این دستان شما معمولاً روی شاسی و صفحه کلید قرار دارند که می تواند با فشار اضافی به دستگاه آسیب داخلی وارد کند.

این مطلب را از دست ندهید  راهنمای خرید لپ تاپ مناسب انیمیشن سازی و موشن گرافیک

1- با احتیاط حمل شود

این موضوع گفتن آن لازم نیست چون همه به این نکته اهمیت خواهند داد اما باید بر آن تأکید کرد. لپ تاپ مخصوص بازی شما شامل دو قسمت متحرک و غیر متحرک است که حتی با کمترین ضربه نیز می توانند آسیب ببینند و از جای خود خارج شوند. هنگام جابجایی یا حمل و نقل لپ تاپ خود مراقب آن باشید و در صورت امکان از کیف یا آستین لپ تاپ استفاده کنید. اگر لپ تاپ در حال اجرا است و شما نیاز به جابجایی آن دارید ابتدا آن را خاموش یا تعلیق کنید زیرا بعضی از اجزای سازنده مخصوصاً هنگام استفاده حساس هستند. به عنوان مثال اگر در هنگام چرخش آن را جا به جا نمایید سطح دیسک سخت می تواند برای همیشه آسیب ببیند.

2- برای مراقبت از لپ تاپ مخصوص بازی اگر پشت میز هستید استفاده از صفحه کلید و ماوس خارجی را در نظر بگیرید.

بازی در لپ تاپ می تواند تجربه ای هیجان انگیز باشد که فشار زیادی را به لپ تاپ شما وارد می کند و برای مواردی کمتر از صفحه کلید و صفحه لمسی ظریف آن استفاده کنید.

صفحه کلید لپتاپ گیمینگ

اگر از ماوس و صفحه کلید خارجی استفاده نمایید هرگونه ضربه و فشاری را که لپ تاپ دریافت می کند کاهش می دهید (که می تواند باعث آسیب دیدگی داخلی یا شاسی شود). متناوباً اگر در هنگام بازی لپ تاپ از دسته بازی نیز پشتیبانی می کند استفاده از آن را در نظر بگیرید.

کدام نرم افزارها برای نظارت بر دمای داخل برای مراقبت از لپ تاپ گیمینگ مناسب است؟

بسیاری از قطعات لپ تاپ دارای حسگرهایی هستند که دائما دما را کنترل می کنند. با این کار کامپیوتر می تواند به طور خودکار خاموش شود تا در هنگام بالا رفتن دما از آسیب دیدن جلوگیری کند. اگرچه تحمل اجزایی مانند CPU و تراشه های خاص روی مادربرد می تواند تا 100 درجه سانتیگراد برسد اما بهتر است کارها بین 30 تا 70 درجه باشد. CPUID Hardware Monitor یک نرم افزار سبک بوده که می تواند به شما کمک کند تا دمای فعلی خود را ردیابی کنید و همچنین هنگام اجرای برنامه پایین ترین و بالاترین دما را به شما نشان می دهد.

این مطلب را از دست ندهید  بررسی و راهنمای خرید بهترین لپ تاپ های مخصوص بازی دل واستفاده روزمره

1- CPUID Hardware Monitor را دانلود کنید

مراحل نصبی برای آن لازم نیست فقط فایل zip را باز کنید و دو برنامه را مشاهده خواهید کرد. اگر می دانید که نصب ویندوز شما 64 بیتی است پس x64 را اجرا کنید. اگر 32 بیتی دارید x32 را اجرا نمایید. برای بررسی اینکه از کدام نوع سیستم عامل استفاده می کنید کلید Windows و کلید Pause را از صفحه کلید به طور همزمان فشار دهید. این ویژگی های سیستم شما را نشان می دهد که در آن می توانید “نوع سیستم” را بررسی فرمایید. با اینکار به افزایش عمر لپ تاپ گیمینگ کمک می کنید.

2- درک خواندن ها

در این مثال ما از یک لپ تاپ HP با پردازنده دو هسته ای استفاده می کنیم. هر لپ تاپ اجزای مختلفی خواهد داشت و مواردی که به دنبال آنها می گردید در دو منوی اول قابل ارتقا هستند (با رنگ قرمز مشخص شده اند). اولین منوی توسعه یافته چیپست و دمای محیط را روی مادربرد و داخل شاسی نشان می دهد در حالی که منوی دوم تمام هسته های پردازنده را نشان می دهد. برای محدوده دمایی ایده آل به تصویر زیر و جدول همراه مراجعه کنید.

مراحل نگهداری و مراقبت ازلپ تاپ گیمینگ چیست؟

به نظر می رسد بسیاری از افراد ترجیح می دهند از لپ تاپ به جای رایانه های شخصی رومیزی استفاده کنند. در حقیقت بسیاری حتی رایانه های شخصی خود را با لپ تاپ جایگزین کرده اند. در حالی که برای برخی از افراد Laptop وسیله ای بسیار کاربردی است که می توانند از آن برای کار، معاشرت و ارتباطات استفاده کنند اما برای دیگران لپ تاپ اصلی ترین ابزار بازی آنهاست. از آنجایی که افراد بیشتری از لپ تاپ برای فعالیت های خود در زمینه بازی استفاده می کنند در واقع برای گیمرهای معتبر بسیار مهم است که از تکنیک های نگهداری مناسب برای حفظ سلامت لپ تاپ های بازی خود مطلع شوند.

مراقبت از لپتاپ مخصوص بازی

اکثر مهندسان پشتیبانی سخت افزار پیشنهاد می کنند که نگهداری صحیح لپ تاپ های مخصوص بازی اطمینان از خوب بودن آن است. حتی اگر آنها آگاه هستند که مراحل تعمیر و نگهداری لپ تاپ ها بسیار آسان خواهد بود به نظر می رسد برخی از افراد برای انجام این کار تنبل هستند. در زیر برخی از تکنیک های تعمیر و نگهداری لپ تاپ گیمینگ وجود دارد که توسط تولید کنندگان لپ تاپ به اشتراک گذاشته شده است. این تکنیک ها می توانند در استفاده از عمر لپ تاپ کمک کننده باشند. حتی اگر لپ تاپ برای بازی های سنگین طراحی شده باشد این واقعیت هنوز وجود دارد که یک وسیله ظریف بوده و به مراقبت نیاز دارد.

این مطلب را از دست ندهید  بهترین لپ تاپ برای آهنگسازی کدام است؟ + راهنمای خرید بهترین لپ تاپ برای آهنگسازی

1- گیمرها نباید پردازش های زیادی را روی لپ تاپ های خود انجام دهند خصوصاً مواردی که بی فایده هستند

برای افزایش عمر لپ تاپ گیمینگ ، گیمرها باید فرایندهای در حال اجرا را بررسی کنند و سپس در صورت عدم آشنایی با روند خاصی باید با جستجو در Google به دنبال کمک باشند. اگر کاربر متوجه شود که فرایند ناخواسته ای در لپ تاپ در حال اجرا است باید فوراً آن را متوقف کند و سپس پیکربندی نمایید تا پس از راه اندازی مجدد لپ تاپ به طور خودکار شروع نشود.

2- نباید هر برنامه ای را روی لپ تاپ گیمینگ نصب کرد

به طور کلی پردازنده های لپ تاپ کمی ضعیف تر از پردازنده های رایانه های رومیزی هستند. بنابراین هرچه تعداد نصب برنامه ها بیشتر باشد بارگیری می شود که می تواند منجر به خراب شدن سیستم عامل شود. همچنین برای گیمرها بسیار مهم است که به طور دوره ای برنامه های نصب شده را بررسی و همچنین برنامه های ناخواسته را ریشه کن کنند.

3- صفحه نمایش یا نمایشگر لپ تاپ ها حتی لپ تاپ گیمینگ دارای پوشش های شکننده ای هستند.

بنابراین اگر از ماده شیمیایی یا مایع نامناسب استفاده می کنید نمایشگر می تواند برای همیشه آسیب ببیند. کاربران لپ تاپ های مخصوص بازی باید بهترین راه حل های توصیه شده برای تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ را بدانند. استفاده زا مواد مناسب برای تمیزکاری صفحه نمایش به افزایش طول عمر لپ تاپ های گیمینگ کمک می کند.

4- هنگام نوشیدن یا غذا خوردن به لپ تاپ گیمینگ نزدیک نشوید.

این کار برای جلوگیری از ریختن مایعات بر روی لپ تاپ است چرا که اگر مایعی روی آن ریخته شود دستگاه از کار خواهد افتاد و دردسرهای زیادی را روی دست شما خواهد گذاشت و تعمیر کردن آن کار بسیار دشواری خواهد بود.

5- نباید همیشه لپ تاپ گیمینگ به شارژر متصل باشد فقط در صورت نیاز

باتری لپ تاپ فقط در صورت اتمام شارژ باتری یا در مواقع نیاز شارژدهی باید شارژ شود. انواع لپ تاپ ها دارای نمایشگر باتری هستند که قصد دارند کاربر را در مورد وضعیت باتری و همچنین زمان تعادل قبل از تمام شدن شارژ به روز کنند. این عمل نه تنها سلامت لپ تاپ بلکه باتری آن را نیز حفظ می کند.

این مطلب را از دست ندهید  معرفی و بررسی بهترین لپ تاپ‌های صنعتی و سخت کار HP

6- از نصب دسته ای از برنامه های ضد ویروس درلپ تاپ گیمینگ خودداری کنید.

برنامه های آنتی ویروس را نباید خودتان به صورتی دستی وارد لپ تاپ و آن را نصب کنید همچنین از نصب تعداد زیاد و مختلف آن خودداری نمایید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله مینی لپ تاپ گیمینگ رابخوانید.

نکات، ترفندها و هشدارها برای افزایش عمر لپ تاپ گیمینگ چیست؟

  • اگر در نظارت دما به زیر حداقل مقدار ایده آل می رسد نگران نباشید هرچه میکروچیپ سردتر باشد با کارایی بیشتری می تواند کار کند.
  • هنگام دمیدن هوای فشرده در لپ تاپ همیشه مطمئن شوید که دستگاه خاموش است.
  • برنامه های پیش زمینه می توانند باعث کاهش عملکرد شوند. قبل از بازی مطمئن شوید که هرگونه نرم افزار غیرضروری را که در حال اجرا هستند را بسته اید.
افزایش عمر لپ تاپ گیمینگ

پس اگر لپ تاپ مخصوص بازی دارید باید حتما به نکاتی که در بالا به آن اشاره کردیم توجه نمایید و تک تک آن ها را اجرا نموده تا عمر دستگاه خود را طولانی تر کرده و بهتر بتوانید از بازی کردن با آن لذت ببرید.

سخن پایانی

شما دراین مقاله با ترفند هایی برای افزایش عمر باتری لپ تاپ گیمینگ آشنا شدید.همچنین از مراحل راهکار ها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا دراسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا تعویض باتری لپتاپ عمر باتری را افزایش می‌دهد؟

تعویض باتری قدیمی کاری است که در تمام دستگاه‌های الکترونیکی بعد از 3 سال استفاده پیشنهاد می‌شود و تعویض باتری باعث می‌شود تا باتری جدید شما با ظرفیت حداکثر خود شروع به کار کند. در این زمان بهتر است تا با رعایت نکات بالا سلامت باتری خود را حفظ کنید.

آیا برای شارژ کردن باید اجازه دهیم تا شارژ باتری خالی شود؟

کاملاً خالی خیر، شما همچنان بدون بروز مشکل می‌توانید در حال شارژ با لپتاپ خود کار کنید؛ اما بهتر است هر چند وقت یکبار اجازه دهید تا شارژ لپتاپتان تقریبا حالی شود و دوباره آن را شارژ کنید تا فرآیند شارژ و دشارژ توسط باتری شما انجام شود و سلامت باتری شما حفظ شود.

پیشنهاد ما به شما

لپ تاپ گیمینگ ایسوس

معرفی انواع لپ تاپ گیمینگ ایسوس

لپ تاپ گیمینگ ایسوس (Asus Gaming Laptop) یکی از پرطرفدارترین رایانه‌های قابل حمل در سراسر …

دیدگاهتان را بنویسید